• Home
 • Blog
 • Android Root: Daha Kullanışlı, Daha Güçlü!

Android Root: Daha Kullanışlı, Daha Güçlü!

Bir kişiye Android cihazlarında da göz kulak olmayı isteyip casus yazılımları araştırmaya başladığınızda büyük ihtimalle bu yazılımların internet sitelerindeki yüklenecek Android cihazların rootlu olması gerekliliği kafanızda soru işareti oluşturmuştur. Ama bilmeniz gerekiyor ki, casus yazılımların bu gerekliliğin arkasında çok iyi bir sebep var. Android root işleminin getirilerini beraber inceleyelim.

Casus Uygulamalar İçin Android Root Yapma Neden Gerekli?

Root yapmak, telefon üzerinde kullanıcının daha fazla işlem yapmasına imkan tanır. Android cihazlar ilk satın alındıklarında, çoğu kullanıcının ihtiyaç duymadığı özellikler daha iyi bir güvenlik sağlanması için kapalı olarak gelirler ve uygulamalar izole bir alana yüklenip bu alanın kısıtlamaları içerisinde çalışırlar. Ama cihaza root yapıldığında telefonun bütün ileri düzey işlevlerine erişim kazanılır. Play Market’da bile root yapılmasını gerektiren uygulamalar bulunmaktadır.

Casus yazılımlar Android root yapılmasına, Google Play Store’dan indirelemiyor olsalar da bahsettiğimiz uygulamalara benzer bir sebeple ihtiyaç duyarlar. İleri bir casusluk hizmeti sunabilmek için çalıştıkları izole bölümün dışına çıkmaları ve cihazın tamamı üstünde kontrole sahip olmaları gerekir.

Casus Yazılımların Root Yapılmadan Çalışması Mümkün Değil Mi?

Casus yazılımların Android root yapılmadan çalışması mümkün. Bazı casus uygulamalar rootsuz Android cihazlarda çalışabilecek arama kayıtları takibi, kısa mesaj takibi, fotoğraf ve video takibi, konum Android-Rootizleme gibi kısıtlı özellikler sunarlar. Tabii bu özellikleri yalnızca rootlu cihazlar için olan özelliklerle kıyasladığınızda aslında ne kadar az olduğunu görebilirsiniz.

 • Anında Mesajlaşma Uygulamaları Takibi (Örneğin Whatsapp, Viber, Skype vs.)
 • E-posta Takibi
 • Görüşmeleri Dinleme
 • Anlık Ortam Dinlemesi

Rootlu cihazlar için bunlar gibi bir sürü gelişmiş özellik sunulmaktadır. Yükleyeceğiniz cihaza root yapmayı tercih ederseniz, yalnızca kısıtlı temel özellikleri değil, cihaz ve cihazı kullanan kişi hakkında ihtiyacınız olabilecek bütün bilgileri toplayabilen eksiksiz bir takip hizmetine sahip olabilirsiniz.

Müşteri Desteği Cihaza Root Yaparken Yanınızda

Casus yazılım şirketlerinin müşterilerine Android root yaparken yardım edebilmek için seçtikleri yöntemler farklılık gösteriyor. Örneğin FlexiSpy farklı cihaz modelleri için detayı rehberleri internet sitesinde yayımlarken, mSpy cihazları root etmek ve sonrasında yazılımı kurmak için e-posta, telefon ve online sohbet ile ulaşabileceğiniz mAssistance yardım hattına sahip.

mSpy Satın Alın

Ayrıca diğer casus yazılımlar sitelerinde özellikle Android cihazların root edilmesinin gerekliliğini vurguladıkları için, yazılımı satın aldıktan sonra sorunun kendileriyle alakalı olmadığını söyleyerek para iadesi vermezler; ama mSpy, sunduğu yardım hattına ek olarak, her şeye rağmen root yapamazsanız size geri ödeme yapabileceğini söylüyor.

Android Cihazlara Root Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

Bir cihaza root yapmanın en önemli avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Özel Android işletim sistemleri yükleyerek daha çok kişiselleştirme özelliğine sahip olma.
 • Daha önce silinmesi mümkün olmayan bütün öntanımlı olarak gelen gereksiz uygulamaları silme.
 • Uygulamaları hafıza kartına yükleyerek daha fazla alana sahip olma.
 • Sistem ayarlarında değişiklik yaparak daha hızlı ya da daha uzun pil ömrüne sahip bir cihaza kavuşma.
 • Casus yazılımlara ek olarak pek çok başka gelişmiş uygulama yükleme imkanı.

Dezavantajlarına gelecek olursak, Android root yapmak cihazın garantisini bozmakta ve doğru rehberleri doğru bir şekilde takip etmezseniz cihazdaki verilerin kaybına sebep olabilmekte, ayrıca cihazı root konusunda deneyimli biri düzeltene kadar çalışamaz hale getirebilmektedir. Güvenilir kaynaklar dışında uygulama yükleyen kişileri de virüslere karşı daha korumasız bırakacaktır.

Tabii root yapma konusundaki riski internetteki rehberlerden ya da daha iyisi casus yazılımların müşteri desteğinden yardım alarak ortadan kaldırabilirsiniz. Bu yüzden muhakkak satın almadan önce müşteri desteğine ulaşarak size yardım edip edemeyeceklerini sormalısınız. Her şeye rağmen sorumluluğun sizde olduğunu da unutmayın.

Tags:

Leave a comment