• Home
 • Blog
 • Cep Telefonu Takibi Hakkında Dört Mit

Cep Telefonu Takibi Hakkında Dört Mit

Söz konusu cep telefonu takibi olduğunda halk arasında ağızdan ağıza dolaşan birçok farklı mit var. Bunların dördünü şöyle sıralayabiliriz:

 1. Sevilen, değer verilen kişileri cep telefonları üzerinden takip etmek yasaldır.

 2. Başkalarını takip edecek bir uygulama yüklemek için diğer kişinin telefonuna ihtiyacınız var.

 3. Cep telefonu takip uygulamaları programlama bilgisine sahip olmadan kullanılamaz.

 4. Cep telefonu takipçileri sadece başkalarının nerede olduğunu görmenizi sağlar.

  1.  Mit: Yetişkinleri Cep Telefonları Üzerinden Takip Etmek Yasaldır

Yasalar cep telefonu kullanıcılarını “kasıtlı olarak korunan bir bilgisayara izinsiz olarak erişen ve bu davranışın bir sonucu olarak hasar ve kayıplara neden” olan kişilere karşı korur.

Örnek olarak bir kadın, sevgilisinin akıllı telefonuna izinsiz olarak mobil takip uygulaması kurduğunu fark etti diyelim. Bu kurulumun maddi veya manevi kayba yol açtığını kanıtlayabiliyorsa, teorik olarak sevgilisini gerçek ve aklına gelen her türlü suistimalden dolayı dava edebilir.

Dolayısıyla, bunu göz önünde bulundurarak, sevgilinizden veya eşinizden telefonuna herhangi bir şey yüklemek için izin almak en iyisi olacaktır. Hatta daha iyisi güvenlik ve sağlıkları hakkındaki endişeleri ortadan kaldırmak için her iki tarafın da birbirinin telefonuna yazılım yüklemesine izin veren bir anlaşma yapın.

Ama çocuğunuzun telefonunu izin almadan takip etmek, reşit olmadıklarını da unutmadan, yasal.

Kilit Bilgiler:

 • Hedef kişilerden (yetişkinlerden) izin alınmadan cep telefonu takibi yasa dışıdır.

 • Takip ettiğiniz kişi bundan zarar gördüğünü ispatlayabiliyorsa size dava açabilir.

  1. Mit: Başkalarını Takip Etmek İçin Hedef Telefona Yazılım Yüklemek Gerekir

iPhone’ler için en popüler telefon takip hizmeti iPhone’mi bul adında. İOS 9.0 ve üstü işletim sistemine sahip Apple cihazlarıyla önceden yüklü olarak geliyor. Diğer işletim sistemine sahip olanlarsa Apple uygulama mağazasından ilgili uygulamayı yükleyebilirler. Ancak uygulama en az iOS 8.0 işletim sisteminin çalışıyor olmasını gerektiriyor. Hedef telefon sizin de giriş yapabileceğiniz bir iCloud hesabına sahip olduğu ve bu uygulama çalıştığı müddetçe başkalarının nerede olduğunu izleyebilirsiniz.

Benzer şekilde Apple iOS 9.0 ile birlikte arkadaşlarımı bul uygulamasını da önceden yüklenmiş olarak dağıtmaya başladı. Önceki işletim sistemlerinden birini kullandığınız için telefonunuzda bu uygulama yoksa telefonunuza indirmeniz gerekecek; ama sadece iOS 8 ve üstü işletim sistemlerinde çalışabildiğini belirtelim. Uygulama iPhone kişi listesindeki kişilerin konumlarını harita üstünde gösteriyor; ama takip etmek istediğiniz kişi uygulamayı telefonundan açmış ve bilinçli olarak sizinle konum paylaşmayı seçmiş olması gerekiyor. Uygulama Android ve Windows cihaz kullananları takip etmiyor.

Google cihazları ve insanları bulma işini Apple’den de kolaylaştırdı: Android’den güvenlik menüsünü açın, cihazı uzaktan tespit edin seçeneğini onaylayın. Ardından cep telefonunu bulmak için hedef cihazın Google hesabıyla Android Cihaz Yöneticisi’nde oturum açın.

Google ve Apple’nin bu hizmetleri izlemek istediğiniz telefonun GPS’sinin açık olmasını gerektiriyor. Bir telefonu sadece cep telefonu sinyaliyle izlemek istiyorsanız kablosuz operatörün bunun için bir hizmet sağlayıp sağlamadığını araştırabilirsiniz. Baz istasyonları telefonun konumunu “üçgenleştirir” ve konumlandırma bilgisini operatöre geri gönderir. GPS daha doğru olsa da hücresel bir seçeneğe sahip olmak, özellikle çocukları takip ederken, telefonun GPS’i kapatıldığında güvence sağlayabilir.

Kilit Bilgiler:

 • Cep telefonlarını takip etmek için sadece GPS kullanan bir akıllı telefon uygulamasının hedef telefona kurulması gerekir.

 • Cep telefonu hizmet operatörleri GPS dışında takip planları sunabilir.

 • GPS kullanmayan konum hizmetleri bunun yerine konum belirlemek için hedef telefona SMS gönderir.

  1. Mit: Cep Telefonu Takip Uygulamaları Kullanmak İçin Programlama Bilmek Gerekir

Google ve Apple uygulama mağazalarında yüzden fazla cep telefonu takip uygulaması bulacaksınız. Genel olarak bahsedersek uygulamaları indirmek ve kurmak kolaydır. Ama dikkatli olun, etrafta bir sürü önemsiz, kalitesiz uygulama dolaşıyor. İndireceğiniz uygulama konusunda seçici davranın. Öneri: Varsa incelemelere ve indirme sayısına bakın.

iPhone ve iPad kullanıcıları Apple uygulama mağazasına giderek “telefonumu bul” veya “cep telefonu takibi” gibi anahtar kelimelerle arama yapabilirler ve cihazınızı veya arkadaşlarınızı bulmayı vadeden uygulamaları görebilirler. Kullanmak istediğiniz uygulamayı kendi ve takip etmek istediğiniz telefona yüklemeniz gerek. Beğendiğiniz bir tanesine dokunun, ardından yükleme butonuna basın. Android de telefonunuza uygulama yüklemeyi aynen bu kadar kolaylaştırıyor. Buna tek istisna Apple’nin önceden yüklenmiş olarak gelen arkadaşlarımı bul uygulaması.

En popüler ve test edilmiş cep telefonu takip uygulamaları arasından bazıları şunlar: FollowMee, Family Locator ve Glympse.

FollowMee, Apple ve Android telefonlar için popüler bir uygulamadır. Uygulama kolayca yüklenebiliyor. Uygulamayı hedef telefona yüklemeniz gerekse de kendi telefonunuza yüklemek zorunda değilsiniz. Herhangi bir internet tarayıcısından FollowMee hesabınıza girerek kimi istiyorsanız onu takip edebilir, bu kişinin bulunduğu yeri web sitesindeki harita üzerinde görebilirsiniz. Uygulamanın ve internet sitesinin arayüzü basit; ama yapmak istediğinizi kolayca yapabileceğiniz kadar kolay.

Family Locator hedef telefona yüklenen gayet düzgün bir uygulama. Tıpkı FollowMee gibi şirketin internet sitesindeki hesabınıza giriş yaparak kişileri izleyebilirsiniz. Telefon takibine daha az gizli bir yaklaşım istiyorsanız, aile üyeleri için sekmeler hazırlamak gibi, kendi telefonunuza indirin. Uygulama arkadaşlarınız ve ailenizden bir çevre yaratmanıza izin verecek. Her çevre uygulamanın mesajlaşma özelliğiyle gönderilebilecek ayrı birer davet koduna sahip. Kodun alıcıları aynı çevre içindeki kişiler tarafından konumlarının takip edilmesine izin verdiğini onaylıyor. Android mağazasındaki 500.000’den fazla indirmeyle ve Apple mağazasındaki 100 kişiden fazla kullanıcının oyuyla 5 üzerinden 4.5 yıldız almasıyla Family Locator istikrarlı ve kullanımı kolay bir seçenek olduğunu kanıtladı.

Glympse Apple, Android veya Windows platformlarının herhangi birini kullanan kişilere yönelik tasarlanmış bir çapraz platform çözümüdür. Ürünün amacı insanlar hangi cihazı kullanırsa kullansın nerede olduklarının görülebilmesini ve konumlarına göre etkinlikler düzenlenmesini sağlamaktır.

Hedef telefonlara Glympse’nin yüklenmesi gerekmiyor. Ancak konumunun takip edilebilmesi için karşıdaki kişinin davetinizi açıkça kabul etmesi gerek. Eğer telefonlarında Glympse yüklü değilse kısa mesajla telefonlarının tarayıcısından konumunun takip edilmesine izin verebilmelerini sağlayan bir bağlantı alacaklar. Daveti kabul ederlerse konumları belirledikleri süre için haritada görünür olacak.

Glympse’deki konum takibinin 4 saatlik sınırı var; ama takip edilen kişi tek seferde en fazla 4 saat olacak şekilde, oturumunu kapatmadığı müddetçe istediği kadar uzatabiliyor.

Kilit Bilgiler:

 • Google ve Apple uygulama mağazalarında cep telefonu takibi için kullanabileceğiniz en az yüz uygulama bulabilirsiniz. Ama dikkatli olun, bunların çoğu sahte.

 • Cep telefonu takip uygulaması çoğu durumda kendi telefonunuza, her durumda hedef telefona yüklenmelidir.

 • Glympse ile birini takip edebilmek için o telefondan takip işlemine izin verilmesini sağlayan bir SMS içeriğinin onaylanması gerekiyor.

  1. Mit: Cep Telefonu Takip Uygulamaları Sadece İnsanların Nerede Olduğunu Gösterir

Bir cep telefonunu takip etmek isteyen ve konum bilgisinin sevilen, değer verilen kişilerin tam olarak ne yaptıklarını öğrenmede yetersiz kalacağını düşünenler için bu uygulamaların daha fazlasını yapabildiğini söylemeliyiz. Örneğin temel özellikleri sunan Teensafe ebeveynler için standart yazılımlardan biri.

Teensafe, ebeveynlerin çocukların telefonuna yükleyerek onların iletişimlerini incelemeyi sağlayan bir uygulama. Ebeveynler bu uygulama sayesinde çocuklarının e-postalarını ve kısa mesajlarını okuyabilir, gelen ve giden aramalarının kayıtlarına ulaşabilir ve WhatsApp sohbet oturumlarını izleyebilir.

Çalışanlarına ve sevgililerine güvenmeyen kişiler cep telefonu casusluk işlemini mSpy ile bir üst seviyeye çıkarıyor. İşverenler bu uygulamayı iş telefonlarına yükleyerek telefonların şirket politikasına uygun kullanıldığından emin oluyor. Sevgililerse tercihlerini mSpy’den yana kullanıyorlar; çünkü gizlice çalışabiliyor. mSpy cep telefonunu takip etmek için karşı tarafa onay e-postası göndermiyor.

mSpy, Teensafe’nin alet çantasını hedef cep telefonundaki fotoğrafları ve videoları görmeyi de ekliyor. Ayrıca kullanıcılar hedef cep telefonunu uzaktan kontrol edebiliyor. Uygulama ayrıca Skype, Viber, Snapchat, Tinder ve diğer sosyal mesajlaşma uygulamalarınin içerisinden gönderilip alınan metin mesajlarını okumayı sağlıyor.

Kilit Bilgiler:

 • Teensafe birinin yerini takip eder ve iletişimlerini izler.

 • mSpy izin tabanlı çalışmıyor ve uzaktan bir cep telefonunun kontrolünü eline alabiliyor.

Cep Telefonu Takibi Hakkındaki Düşünceler

Ebeveynlerin çocuklarını takip etmesi ülkemizde sosyal ve yasal açıdan kabul edilebilir olacaktır; ama başka birinin cep telefonuna onun izni olmadan müdahale etmekse bir suç olarak yorumlanabilir. Eşinizin veya sevgilinizin haberi olmadan onları izlemek bazı sorunlar ortaya çıkarabilir.

“Bebeklikten itibaren hepimiz casusuz; utanç bu değil ama keşfedilecek sırlar çok önemsiz ve az.” -John Updike, Yazar.

Yasalar aynı zamanda şirketlerin sözleşmede açıkça belirtmedikleri sürece çalışanların telefonlarını izlemeyi engelliyor. Konu hakkında bilgilendirilmemiş çalışanların şirket politikalarını ihlal ettiğine dair telefon gözetimi yoluyla edinilen kanıtlar çalışana karşı kullanılamıyor.

Herhangi bir sebepten ötürü meraklanan, endişelenen ve kıskançlık yaşayanların önemsedikleri kişileri izlemelerini sağlayan çok sayıda uygulama ve hizmet var. Uygulamaların yüklenmesi kolay olsa da çoğunluğu bir yere kadar karşı tarafın takip için vermesini gerektiriyor.

Bunların yanı sıra başkalarını takip etmeye ve çevrimiçi hayatlarına gerçek bir casus gibi dahil olmanızı sağlayan uygulamalar ve hizmetler de var. Bunlar izin tabanlı değil ve kullanıcıların metin mesajlarını okumasını, aramaların kayıtlarına ulaşılmasını ve hatta şifrelerin görülmesini bile sağlayabiliyorlar.

Ama yakalandığınızda başınıza bela açabilecek durumların içerisine girmediğinizden emin olun.

Leave a comment

iPhone & Android 2020 İçin En İyi Casus Uygulaması: Hemen şimdi deneyin!

Buraya Tıkla