• Home
  • Blog
  • Facebook’un Yeni Canlı Konum Özelliğiyle Anlık Konumunuzu Paylaşın [2020]

Facebook’un Yeni Canlı Konum Özelliğiyle Anlık Konumunuzu Paylaşın [2020]

Facebook Messenger’ın yeni canlı konum özelliği sayesinde artık arkadaşlarla her an nerede olduğunuzu paylaşabileceksiniz. Yeni özelliğin detayları yazımızda.

Facebook’un Yeni Özelliği Canlı Konum İle Karşımızda

Facebook Messenger’a gelen yeni güncellemeyle hem Android hem de iOS cihaz sahipleri ilgi çekici bir özellik ile karşılaştı. Canlı konum, İngilizce ifade edersek Live Location özelliği sayesinde artık Facebook Messenger üzerinden arkadaşlarınız ve ailenizle konumunuzu anlık olarak paylaşmanız mümkün.

Facebook Konum Bulma

Birebir veya grup sohbetlerinde canlı konum özelliğini aktifleştirdiğinizde size ne kadar süreyle konumunuzu konuşmanın içerisindeki kişilerle paylaşmak istediğinizi soracak. 60 dakikaya kadar anlık konum paylaşımı yapmayı seçebileceksiniz. Küçük bir saat size ne kadar sürenin kaldığını söyleyecek. Elbette dilediğiniz zaman konum paylaşımını durdurabileceksiniz.

canlı konum

Canlı konum paylaşımını açtığınızda harita üzerinde o anda nerede olduğunuz bir işaretle gösterilecek. Siz hareket ettiğinizde bu işaret de sizinle birlikte hareket etmeye başlayacak ve nereye gittiğinizi, nerede bulunduğunuzu göstermeye devam edecek.

Bu dinamik olarak değişen konum paylaşımına ek olarak yalnızca o anda bulunduğunuz konumu tek seferlik paylaşmaya devam edebilirsiniz. Böylece sohbetteki kişilere adım adım gittiğiniz yerleri göstermek yerine yalnızca bir seferlik nerede olduğunuzu gösterebileceksiniz. Konumunuzu nasıl paylaşacağınız tamamen size kalmış durumda.

Yeni Facebook Messenger güncellemesi henüz telefonunuza gelmediyse merak etmeyin. Uygulama marketlerinde güncellemeler kullanıcılara kademe kademe ulaştırıldığı için yakın bir vakitte güncellemeyi siz de indirebileceksiniz.

Facebook Canlı Konum Nasıl Kullanılır?

Android cihazınızda canlı konum paylaşımını kullanmak için şu adımları izlemelisiniz:

  • Facebook Messenger’da bir grup veya özel mesajlaşmaya girdikten sonra “konum ikonuna” basmalısınız.

  • Konum ikonuna alternatif olarak daha fazla seçeneği görmenize yarayan ikona basarak konum seçeneğine ilerleyebilirsiniz.

  • O andaki güncel konumunuzu gösteren bir harita göreceksiniz. Ayrıca bastığınızda 60 dakika boyunca canlı konumunuzu paylaşmanızı sağlayacak mavi bir ikon olacak.

  • Konum paylaşımını durdurmak için kullanabileceğiniz paylaşımı durdur butonuyla haritanın sağında paylaşımın sonlanmasına ne kadar süre kaldığını gösteren küçük bir sayaç yer alacak.

iPhone ve iPad gibi iOS cihazlar için Android’e benzer bir yol izlemeniz yeterli:

  • Cihazınızdan Facebook Messenger’daki herhangi bir grup veya özel sohbete girdiğinizde konum ikonunu görebileceksiniz.

  • Alternatif olarak daha fazla seçeneği görmenizi sağlayan ikona basarak konum seçeneğini görebilirsiniz.

  • Bir harita üzerinde o andaki güncel konumunuzu görebileceksiniz. Mavi canlı konum barına bastığınızda 60 dakika boyunca sohbetteki kişiler konumunuzu ve konum değişikliklerini takip edebilecek.

  • Ekranın sağ altında paylaşımın kalan süresini görebilecek ve süre bitmeden paylaşımı durdurmanızı sağlayacak bir buton bulabileceksiniz.

Anlaşılacağı üzere bazı ufak farklar olsa da genel hatlarıyla canlı konum paylaşımı Android ve iOS cihazlarda çok benziyor.

Facebook Canlı Konumun Kullanımı ve Doğabilecek Yeni Tartışmalar

Sosyal ağların insanların hayatlarına çok fazla dahil olduğu ve gizlilik tehdidi oluşturduğuna dair tartışmalar uzun süredir devam ediyor. Facebook’un canlı konum paylaşımı ile yeni tartışmaların gün yüzüne çıkması olası. Bu açıdan Facebook’un riskli bir adım attığını söyleyebiliriz.

Ama konum paylaşımını açıp açmamanın tamamen sizin elinizde olduğunu söyleyelim. Telefonun konum ayarlarından Facebook Messenger’ın konum bilgilerini erişim erişmemesini de sağlayabilirsiniz. Canlı konum paylaşımını mecburi bir özellik yerine isteğe bağlı kullanılabilen bir kolaylık olarak görmekte fayda var.

Bu özellik sayesinde arkadaşınıza, eşinize veya bir aile üyesine dakika dakika nerede olduğunuzu gösterebilir, böylece nerede kaldığınızı açıklamaktan kurtulabilirsiniz. Ailelerin çocuklarını takip etmesi için yine iyi bir yöntem olabilir. Elbette tam bir takip özelliği gibi görmemek gerek. İlerleyen günlerde yaratıcı insanlar tarafından özelliğin nasıl kullanılacağına, ne gibi yaratıcılar işler çıkacağına hep birlikte şahit olacağız.

Kaynak: http://www.cnnturk.com/

Leave a comment