• Home
  • Blog
  • Facebook’tan Eskisinin Yanına Yeni Bir Haber Kaynağı Daha

Facebook’tan Eskisinin Yanına Yeni Bir Haber Kaynağı Daha

Facebook’un Haber Kaynağı düğmesinin yanında artık bir roket ikonu var. Bu ikinci haber kaynağı hakkında merak edilenleri ve görüşlerimizi sizlerle paylaştık.

Facebook Darma Duman Ettiği Haber Kaynağının Yanına Yenisini Ekledi

Temiz bir sayfa kadar güzel hiçbir şey yok, özellikle bir önceki algoritmik olarak oluşturulan spamlerin cömert yardımıyla önceden doldurulduysa.

Muhtemelen Haber Kaynağı’nın yıllar içinde darma duman, karma karışık olduğunu fark eden Facebook bir grup kullanıcı ile tamamen yeni bir haber kaynağını test etmeye başladı.

Hem iki tane haber kaynağına sahip olabilecekken bir taneyi kim ister ki? Reklam sunum zevkiyle birlikte reklam gelirinden elde edilen eğlenceyi de iki katına çıkarmak dururken…

Bir rocket gemisi ikonuyla ortaya çıkan yeni haber kaynağı halihazırdaki aile odaklı güncellemeler oluşan kaynakla aynı değil. Eski lise beden eğitimi hocanızın paylaşmayı uygun gördüğü çılgın komple teorileri yerine ilgi alanlarınıza özel olarak odaklanan popüler içeriğe yoğunlaşarak karşımıza çıkıyor.

haber kaynağı

Dikkatinizi çekeriz, sizin de fark edebileceğiniz gibi bu içerikler “henüz beğenmemiş olduğunuz” sayfalardan geliyor.

Mashable’nin söylediğine göre Facebook’un sözcülerinden biri, insanların ilgilendikleri alana en uygun içeriği görmelerini sağlamak için çalışıyorlar. Ama bazen insanlar ilgilerini çekebilecek şeylerin olduğu bir sayfayı henüz beğenmemiş olabiliyor. İnsanlara Haber Kaynağı’nda olmayabilecek ilgili hikayeleri bulabilmelerine yardımcı olabilmek için yeni ve ötekinden ayrı bir haber kaynağı deniyorlar.

Facebook zaten halihazırdaki haber kaynağına önerilen sayfaları ve içerikleri koyuyor. Bu yeni bölümse bu tarz yeni içeriği bulmak isteyen kişilere özel bir yer sağlamış olacak. Instagram’daki arama ve keşif bölümlerini örnek olarak düşünebilirsiniz.

Bunu sağlayabilmek ve herkese en çok ilgilerini çekecek içeriği gösterebilmek için Facebook kullanıcıların Haber Kaynağı’nda etkileşime geçtikleri içeriğin türünü temel alacak. Bu kaynaktaki popüler içeriğin türleriyse Facebook’taki beğenilere, yorumlara ve paylaşımlara göre belirlenecek.

Ama Facebook Bunu Neden Yapıyor, Roket İkonu Da Neyin Nesi?

Facebook bunu neden yapıyor ve neden roket ikonu tercih etmiş ki acaba? Şirket daha önce başka türlü kaynaklarla denemeler yapmıştı. Örneğin 2015’teki ilgi alanı temelli kaynaklar… Ama en son tekrar farklı hissettiriyor.

Bu, geleneksek haber kaynağının temiz bir sayfa açacağı anlamına geldiğini söylemeye cesaret edebilir miyiz?

Facebook’un kendisi yeni kullanıcıların eklenmesiyle büyümeye devam edebilirken, kullanıcıların kendileri de bir noktada “beğendikleri” arkadaşlarını, aileleri ve markaları maksimuma çıkarabilir. Elbette bir sayfayı beğenmek ve birini beğenmekten vazgeçmek etkileşimden sayılır; ancak Facebook şüphesiz bundan daha fazla büyüme hayal ediyor.

Bir roket patlamasıyla ulaşabileceğiniz ikinci haber kaynağına girdiğinizde… Yani, tam olarak ne olacak? Yepyeni trend içerik? İlk raporlar roket kaynağının yerel içeriğe odaklandığını gösteriyor, ki bu da konum bazlı reklamlar yapmak için iyi bir fırsat yaratabilir. Ama özellik daha geniş bir kitleye ulaşmadan emin olamayacağız.

Şimdi genel bir fikre sahip olduğumuza göre daha büyük bir soru akla geliyor: Roket kaynağından önce yeni arkadaş/aile kaynaklı olmayan içeriğe ulaşmak için nereye gidiyorduk?

Şirket 2016 yazında Haber Kaynağını arkadaşların ve ailenin paylaşımlarını diğer yayıncıların üzerinde tutmak için değiştirdiğini duyurmuştu. Belki bu değişiklik aslında sitenin işlevini kimilerinin gözünde düşürmüştür. Bu doğruysa Facebook’un attığı bu adım bazı şeyleri geri getirme girişimi olabilir.

Diğer bir ihtimal bu roket sosyal medya devinin 2016’daki Trending Topics halkla ilişkiler felaketinin beklenmedik bir gelişmesi olabilir. Şirket Trending Topics bölümünde muhafazakar haberlere karşı sansür uygulamakla suçlandı ve sonuç olarak bunları derleyen insanlardan kurtuldu. Bugünlerde sıklıkla karşılaştığımız gibi iş makineler tarafından devralındı. Bu da pek iyi gitmedi, McDonald’s sandviçiyle ağza alınmayacak şeyler yapan bir adam hakkındaki hikayeyi düşünün, ve özellik bu yılın başlarından yeniden güncellendi.

Her kullanıcı için bireysel olarak derlenen bu yeni bölümle Facebook kendisini öneri algoritmaları hakkında gittikçe daha rahat hissediyormuş gibi görünüyor.

Sırada Ne Var?

Bu yeni özelliğin bütün kullanıcılara sunulup sunulmayacağını henüz kimse bilmiyor. Facebook bundan önce denediği şeylerin yol kenarına düşüp ölmesine izin vermişti. İkinci Haber Kaynağı da benzer bir kaderi paylaşabilir.

Her iki durumda da bir açıdan roket kaynağı rakiplerden birinden bazı şeylerin ödünç alındığı durumlara bir örnek daha oluşturacak. Ama Zuckerberg ve şirket bu sefer yoğun olarak örnek aldıkları Snapchat yerine ikinci haber kaynağı için Twitter kitabından bir sayfa kapacakmış gibi görünüyor.

Twitter bu yılın başlarında çok dalga geçilen Anlar özelliğini geri plana çekmiş, yeni ortaya çıkan Keşif’in altına almıştı. Bu, şirketin kullanıcılarına trend konulardan canlı videoya (ve Anların kalıntılarına) uher şeyi bir arada, özel bir alanda gösterebilme imkanı sağlamıştı. Bu ana Twitter akışından yayıncılar ve takip edilmeyen kişilerin paylaşımlarına odaklanmasıyla farklılaşıyordu.

Tanıdık geldi mi?

Belki bu ikinci Facebook kaynağı tıpkı Anlar gibi sosyal medya tarihinin derinliklerine gömülecek, belki de gömülmeyecek. Her türlü Facebook’un birçok kullanıcısı roketle gezintiye çıkmak için hazırlanmış durumda ve hedefe varabilmeyi umuyor.

Leave a comment

iPhone & Android 2020 İçin En İyi Casus Uygulaması: Hemen şimdi deneyin!

Buraya Tıkla