Online istismar

Online istismar nedir?

Online istismar ister sosyal ağlar, ister online oyunlar ya da cep telefonları kullanırken olsun web üzerinde gerçekleşecek her türden istismardır. Çocuklar ve gençler siber zorbalık, grooming, cinsel istismar, cinsel taciz ya da duygusal istismar deneyimleyebilirler.

Çocuklar tanıdıkların insanların yanı sıra yabancıların da online istismar tehdidi altında olabilir. Online istismar gerçek dünyada meydana gelen istismarın bir parçası olabilir (örneğin zorbalık veya grooming gibi). Veya istismar sadece çevrimiçi olarak da meydana gelebilir (örneğin çocukları online cinsel aktiviteye iştirak etmeye ikna etmek gibi).

Çocuklar online istismardan kaçışları yokmuş gibi hissedebilirler – istismarcılar gece ya da gündüz istedikleri saatlerde onlarla iletişime geçebilir, istismar yatak odaları gibi güvenli yerlerde meydana gelebilir ve resimler ile videolar saklanabilir ve başka insanlarla paylaşılabilir.

İstismar türleri

İnternette zorbalık ve siber zorbalık

Siber zorbalık sosyal ağlar, oyunlar ve cep telefonları üzerinden gerçekleşen ve gitgide yaygınlaşan yağın bir zorbalık davranışı biçimidir. Siber zorbalık biri hakkında dedikodu yaymayı ya da müstehcen ya da utanç verici mesajlar, resimler veya videolar paylaşmayı kapsayabilir.

Çocuklar kendilerine internette zorbalık yapan kişileri tanıyor olabilir – bu akranlarının çevrimdışı zorbalığının bir uzantısı olabilir – ya da sahte veya isimsiz bir hesap kullanan bir tarafından hedef alınabilirler. İnternet üzerinde isimsiz olmak kolaydır ve bu zorbalık davranışlarına katılma olasılığını artırabilir.

Siber zorbalığa şunlar dahildir:

 • Tehditkar ve istismarcı kısa mesajlar yollamak
 • Utanç verici resimler ya da videolar yaratmak ve paylaşmak
 • ‘Trolling’ – sosyal ağlar, chat odaları ve online oyunlarda tehditkar veya üzücü mesajlar göndermek
 • Çocukları online oyunlar, aktiviteler ya da arkadaşlık gruplarından dışlamak
 • Belli bir çocuk hakkında nefret siteleri ya da grupları kurmak
 • Gençleri kendilerine fiziksel zarar vermeye teşvik etmek
 • İstismarcı bir anketlerde biri lehine ya da aleyhine oy kullanmak
 • Genç birini utandırmak ya da onun ismini kullanarak sorun yaratmak için sahte hesaplar açmak ve online kimlerini çalmak
 • Sexting olarak da bilinen cinsel içerikli müstehcen mesajlar göndermek
 • Çocuklara cinsel içerikli resimler göndermeleri ya da cinsel içerikli konuşmalara katılmaları için baskı yapmak.

Online grooming

Grooming, bir kişi cinsel taciz, cinsel istismar ya da insan kaçakçılığı amacıyla bir çocuğun güvenini kazanmak için duygusal bir bağ kurmasıdır.

Çocuklar ve gençler bir yabancı veya tanıdıkları biri – örneğin bir aile üyesi, arkadaş ya da profesyonel tarafından – çevrimiçi veya yüz yüze kandırılabilir.

Grooming’i yapan kişiler erkek ya da kadın olabilir. Bu insanlar herhangi bir yaşta olabilir.

Pek çok çocuk ve genç buna uğradıklarını ya da başlarına gelen şeyin istismar olduğunu anlamaz.

Söz konusu kişiler, gençler ya da çocuklarla iletişime geçmek için gençlerin sosyalleşme programları veya online oyun platformları dahil olmak üzere anında mesajlaşma uygulamalarını kullanabilir.

Online profillerinden gencin ilgi alanlarını öğrenmeye zaman ayırabilirler ve sonra da bu bilgiyi onlarla ilişki kurmak için kullanabilirler.

Grooming yapan kişilerin internet üzerinde kimliklerini saklaması kolaydır – çocukmuş gibi numara yapabilirler, sonra chat’leşebilir ve hedef aldıkları çocuklarla ‘arkadaş’ olabilirler.

Bu kişiler şu özellikleri arar:

 • Cilveli veya cinsel anlamı olan kullanıcı isimleri veya yorumlar
 • Çocuğun kendine güvensiz ya da savunmasız olduğunu ima eden herkese açık yorumlar.

Bu kişiler her zaman belli bir çocuğu hedef almaz. Bazen yüzlerce gence mesaj gönderirler ve kimin cevap vereceğine bakarlar.

Groming yapan kişilerin çocukları istismar etmesi için artık onlarla gerçek hayatta tanışmasına gerek yoktur. Söz konusu kişiler, gitgide artan bir şekilde kurbanlarını online cinsel aktiviteye iştirak etmeye ikna ederek onları cinsel olarak istismar ediyor.

Çevrimiçi cinsel istismar 

Cinsel istismar internette vuku bulduğunda, genç insanlar aşağıdaki şeyleri yapmaya ikna edilebilir ya da zorlanabilir:

 • Kendilerine ait cinsel içerikli açık resimler göndermek ya da paylaşmak
 • Webcam veya akıllı telefon üzerinden cinsel aktivitelere iştirak etmek
 • Mesajlar ya da internet üzerinden cinsel konuşmalar yapmak

İstismarcılar başka cinsel aktivitelere iştirak etmemeleri halinde söz konusu resimleri, videoları ya da konuşmaların kopyalarını genç çocuğun arkadaşlarına veya ailesine göndermekle tehdit edebilir.

Resimler ya da videolar cinsel istismar sona erdikten uzun bir süre sonra paylaşılmayı sürdürülebilir.

Çocukları online istismardan korumak mümkündür, hatta ona karşı yapılan istismar davranışlarından da kaçınabilirsiniz. Bu durumda yardımcınız telefon takip programı olacak.

Tags: ,

Leave a comment

iPhone & Android 2020 İçin En İyi Casus Uygulaması: Hemen şimdi deneyin!

Buraya Tıkla