• Home
 • Blog
 • Video Sohbet, Paylaşma ve İletişim Uygulamaları

Video Sohbet, Paylaşma ve İletişim Uygulamaları

Video uygulamaları, onları kullanırken çocukların karşı karşıya kaldıkları riskleri ve çocuklarınızı güvende tutmaya yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi öğrenin.

Video gençler için en popüler iletişim yöntemlerinden biridir. Bu uygulamalar çocuklarınızın aile üyeleriyle temas halinde kalmasına, aynı anda birden fazla arkadaşıyla konuşmalarına veya sade yaratıcılıklarını konuşturmalarına yardımcı olur.

Ancak bu uygulamalar aynı zamanda onlar için risk de teşkil eder. Hem yetişkinlerin hem de çocukların video uygulamalarını ve canlı içerik paylaşmayı kullanırken karşı karşıya gelebilecekleri tehlikelerin – ve çocuk ve gençleri güvene tutmak için neler tapabileceklerinin – farkında olması önemlidir.

Ama fazla endişelenmeye gerek yok. En yeni uygulamalar, söz konusu risklerin neler olduğu ve çocuklarınızı internette güvende tutmak için neler yapabileceğiniz hakkında ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

Popüler video uygulamaları ve siteleri

Şarkılara eşlik ederek, dans ve komedi performanslar sergileyerek ya da müzik videoları yaratarak 15 saniyelik videolar çekebilirsiniz.

İnternet üzerinden videoları arkadaşlar veya başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Tüm hesaplar herkese açıktı ve herkes sizi takip edebilir.

Konuşmak için rastgelen bir yabancı seçebilirsiniz. Bu bir yetişkin ya da başka bir genç olabilir. Bu kişiyle birebir yazışma ya da video üzerinden konuşabilirsiniz.

Siz konuştuğunuz kişiye kim olduğunu söylemediğiniz sürece sohbet isimsiz kalıyor. Ama istediğiniz zaman sohbeti sonlandırabiliyorsunuz.

Periscope canlı videolar yayınlamanıza ya da izlemenize izin veren bir uygulamadır. Bunları sadece arkadaşlarınızla veya dünyanın dört bir yanından insanlarla paylaşmayı tercih edebilirsiniz.

Kullanıcılar videolara yazılan yorumlar üzerinden birbirleriyle iletişim kurabiliyor ve izledikleri şeyleri beğendiklerini kalpleri kullanarak gösterebiliyorlar.

Riskleri nedir?

 • Video sohbet

Pek çok genç arkadaşları ve aileleriyle iletişim kurmak için video sohbeti kullanıyor. Skype, ooVoo ya da Omegle gibi siteler ve uygulamalar kullanıcılarına bir ya da bir grup insanla webcam üzerinden yüz yüze canlı sohbet etme imkanı sağlıyor.

Çocuğunuzu bekleyen riskler nedir?

  • Omegle gibi bazı siteler kullanıcılarını yabancılarla konuşmaya teşvik eder
  • Video sohbetler kaydedilebilir ve kullanıcıların bilgisi dışında paylaşılabilir – ve böylece stres ya da utanca neden olabilir.
  • Konuşmalar canlı olduğu için diğer kişinin ne söylediğini ya da yaptığını kontrol edemezler. Bu da çocuğunuzun rahatsız olabileceği şeyler görmesine ya da duymasına neden olabilir.

Video paylaşımı

Musical.ly ve YouTube gibi uygulamalar kısa videolar yaratmanız ve yüklemenize izin verir.

Şarkılara eşlik etmeyi, dans performansları sergilemeyi ya da başka yeteneklerinizi ortaya koymayı tercih edebilirsiniz. Videolarınızı izleyen kişiler de onları beğenebilir, onlara yorum yapabilir ya da onları paylaşabilir.

Çocuğunuzu bekleyen riskler nelerdir?

  • Başka kullanıcılardan müstehcen ya da olumsuz yorumlar alabilirler.
  • Videolarını kimlerin izleyeceğini kontrol edemezler. Facebook, Instagram, ve Whatsapp gibi başka sosyal medya üzerinden paylaşılabilirler.
  • Diğerlerinin paylaştığı videolardan müstehcen dil ya da yetişkin içeriğine maruz kalabilirler.

Video yayını

Canlı yayın uygulamaları ve siteleri videoları gerçek zamanlı olarak çekmenize ve yayınlamanıza izin verir.

Videoyu görüntüleyen kişiler genellikle yorumlarını ve sorularını paylaşabilirler. Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube kullanıcılarının canlı yayın yapmasına izin verir.

Çocuğunuzu bekleyen riskler nelerdir?

 • Videolar canlı yayındır dolayısıyla ne göreceğinizi bilemezsiniz – uygunsuz, cinsel içerikli ya da şiddet içerikli olabilir.
 • Diğer kullanıcılar kaba yorumlar ya da uygunsuz sorular gönderebilir. Ayarlarınızın gizli olmaması halinde, yabancılar sizi izleyebilir ve sizinle konuşabilir.
 • Videolar çoğu zaman filme çekildikten sonra yok olut ancak bazı siteler bunları daha uzun süre tutar. Paylaşılması halinde, çocuğunuz videonun kontrolünü kaybedebilir.

Video sohbet ve video paylaşımı için 4 tüyo

1. Ayarları kontrol edin

Bazı sitelerde ve uygulamalarda ayarları şu şekilde değiştirmenize izin verilir:

  • Paylaştıklarınızı sadece arkadaşlarınız görüntüleyebilir.
  • Yabancılar yerine sadece arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz.

İnsanlar nerede olduğunuzu tespit edemesin diye, coğrafi konum ayarlarınızı değiştirmek iyi bir fikir olabilir.

2. Tehlikeleri açıklayın

Sohbet sitelerinde konuşacak insan bulma biçimi farklılık gösterir. Skype gibi sitelerde görüşme taleplerini kabul etmeniz gerekirken, Omegle gibi başka siteler sizi rastgele bir yabancıyla eşliyor.

Çocuğunuzu internet üzerinden yabancılarla konuşmanın tehlikelerine karşı uyarın. Ve internet üzerinde kendilerini korumak için neler yapabileceklerini anlatın.

3. Paylaşım konusunda dikkatli olun

Çocuğunuzu paylaşım konusunda dikkatli olmaya teşvik edin ve neden kişisel bilgilerini başkalarına vermemeleri gerektiğini açıklayın. Ayrıca onlarla kimliklerinin tespit edilebileceği videoları – okul üniformalarını giydikleri ya da yol tabelalarının yanında çekilen videolar gibi – paylaşmamaları konusunda konuşmak ta önemlidir.

Video sohbetlerde yaptıkları her şeyin kayda alınabileceğini hatırlatın. Kendilerini rahat hissetmedikleri herhangi bir şeyi yapmak için baskı hissetmemeliler.

4. Çocuğunuzu destekleyin

Çocuğunuzun internet üzerinde hangi davranışların kabul edilebilir hangilerinin de kabul edilemez olduğunu anlamasına yardım edin. Onunla konuşun ve herhangi bir şeyin kendilerini rahatsız etmeleri halinde size gelip konuşabileceklerini haber verin.

Ayrıca internette karşılaştıkları insanların davranışlarını ya da zararlı içerikleri nasıl raporlayacaklarını ve insanları nasıl engelleyeceklerini bildiklerinden emin olmak da işinize yarayabilir.

Leave a comment

iPhone & Android 2020 İçin En İyi Casus Uygulaması: Hemen şimdi deneyin!

Buraya Tıkla